Wigilia Paschalna

1. Liturgia Światła

Chrystus Zmartwychwstały i Paschał

Rozpoczyna się na zewnątrz kościoła od poświęcenia nowego ognia, od którego zapalany jest Paschał – symbol Zmartwychwstałego Chrystusa. Następuje uroczyste wniesienie Paschału do ciemnego kościoła, podczas którego wierni od niego zapalają swoje świece. Ten znak światła rozpraszającego ciemności symbolizuje zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i grzechem. Liturgia światła kończy się odśpiewaniem Orędzia Wielkanocnego (Exsultet).

2. Liturgia Słowa

Liturgia Słowa - czytania biblijne

Ta część celebracji zawiera serię czytań biblijnych, które prowadzą przez całą historię zbawienia – od stworzenia świata aż po Zmartwychwstanie. Wierni słuchają siedmiu czytań ze Starego Testamentu, Listu św. Pawła oraz Ewangelii Zmartwychwstania. Każde czytanie jest przeplatane psalmem responsoryjnym i modlitwą. Liturgia Słowa stanowi głęboką refleksję nad Bożym planem zbawienia.

3. Liturgia Chrzcielna

Centralnym punktem jest tu poświęcenie wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez wszystkich wiernych. Kapłan kropi zgromadzonych świeżo poświęconą wodą, przypominając im o ich chrzcie i zobowiązaniach wynikających z wiary. W niektórych parafiach udziela się także sakramentu chrztu dorosłym katechumenom lub dzieciom.

4. Liturgia Eucharystyczna

To kulminacyjna część Wigilii Paschalnej, w której Kościół uobecnia ofiarę Chrystusa i Jego zwycięstwo nad śmiercią. Wierni przyjmują Komunię Świętą, często pod dwiema postaciami – chleba i wina. Liturgia Eucharystyczna wyraża pełnię radości paschalnej i dopełnia misterium celebracji tej nocy.

5. Procesja Rezurekcyjna (opcjonalna)

Jeśli odbywa się bezpośrednio po Wigilii, jest radosnym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa. Procesja wychodzi na zewnątrz kościoła z Paschałem, krzyżem i śpiewem „Zmartwychwstał Pan prawdziwie, alleluja!”. Wierni niosą zapalone świece, tworząc znak światła płynącego od Zmartwychwstałego. Jest to publiczne świadectwo wiary i radości Kościoła.

Komentarze